Polacy obchodzili Noc Kupały na długo przed tym, kiedy do naszego kraju zawitały Walentynki.

Słowianie obchodzili to święto, które było związane z letnim przesileniem słońca, w najkrótszą noc roku. Przypadała ona zwykle 21 lub 22 czerwca. Z czasem Kościół katolicki połączył je z obchodami nocy świętojańskiej i dlatego Noc Kupały nie jest już świętem ruchomym i przypada zawsze 23 czerwca. Według tradycji ta noc jest niezwykła i magiczna. Wszelkie wróżby tej nocy, a zwłaszcza te, które dotyczą miłości mają dużą szansę na spełnienie.
Nieodłącznymi elementami Nocy Kupały były zawsze płonące ogniska, tańce przy ogniu oraz kąpiele w jeziorze lub rzece. Dziś rytualnie puszczamy wianki. Dziś na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku obchodzi się święto o podobnym charakterze zwane Sobótką, a na Mazurach obchodzi się Palinockę.

Co można sobie wywróżyć podczas tej wyjątkowej nocy?

Panie najbardziej interesowało kiedy wezmą ślub, wygląd lub cechy charakteru przyszłej miłości, kogo z rzeszy adoratorów najlepiej wybrać.

Kiedy wyjdziesz za mąż?

Dziś najpopularniejszą wróżbą sobótkową jest ta z użyciem wianków. Trzeba upleść gruby wianek z polnych kwiatów, włożyć do niego zapaloną świeczkę i wypuścić na rzece. Jeśli wianek bez trudu odpłynie w dal, to znak, że miłość zapuka do naszych drzwi już niedługo. Jeśli wianek zatonie lub zaplącze się, np. w gałęzie, to czeka nas samotność. Jeśli zaś świeczka umieszczona wewnątrz wianka zgaśnie, wtedy czekają nas kłopoty w życiu uczuciowym i możliwe, że tak szybko za mąż nie wyjdziemy.

W dawnych czasach do tej wróżby wykorzystywano rzekę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *