Forum Muzyczne - Nasza pasja to muzyka
Jak radzić sobie z uczniem z dysleksją - Wersja do druku

+- Forum Muzyczne - Nasza pasja to muzyka (https://forum-muzyczne.pl)
+-- Dział: Pozostałe (https://forum-muzyczne.pl/Forum-Pozosta%C5%82e)
+--- Dział: Offtopic (https://forum-muzyczne.pl/Forum-Offtopic)
+--- Wątek: Jak radzić sobie z uczniem z dysleksją (/Thread-Jak-radzi%C4%87-sobie-z-uczniem-z-dysleksj%C4%85)



Jak radzić sobie z uczniem z dysleksją - Justo - 06-24-2026

Hej,
Mam ucznia z 4 klasy szkoły podstawowej, z którym prowadzę lekcje online 2 x w tygodniu po 45 minut. Uczeń ma dysleksję. Ja radzić sobie z takim uczniem żeby nabrał chęci i motywacji do nauki angielskiego. Niestety w szkole Pani nauczycielka go bardzo demotywuje bo za dysleksję dostaje niższe oceny (sic!). Nie jest to mocny uczeń jeżeli chodzi o naukę językowych ale jest fajnie otwarty do speakingu.
Przyjmę wszystkie rady - zarówno jak podejść do nauki ucznia z dysleksja i jakie materiały warto wykorzystać.


RE: Jak radzić sobie z uczniem z dysleksją - szymszam - 06-24-2026

Pierwsza sugestia: czy nie moglibyście mieć lekcji 60-minutowych? Osoby z dysleksją potrzebują więcej czasu. Dwa - choć tu się boję, bo zapewne wiesz o tym bez takiej rady - chwalić, chwalić, chwalić. Ale nie "O super!", tylko za konkret. Musi mu się wyryć w pamięci, że TO mu się udało, a TAMTO zrobił świetnie. Nie cierpię współczesnego modelu diagnozowania dzieci i szufladkowania ich od małego. Dla nich diagnoza staje się ich drugą - albo pierwszą - tożsamością, w związku z tym mogą czuć się gorsze. Z drugiej strony warto pamiętać, że dzieciaki są sprytne i szybko uczą się wykorzystywać wszelkie "dysy" na swoją korzyść. Granica między dysfunkcją a lenistwem jest bardzo cienka i trzeba dobrze znać człowieka, żeby zauważać, kiedy ma problem, a kiedy robi nas w konia Ogólnie wiele porad znajduje się na tej stronie https://metodynauczania.pl/angielski-dla-dyslektykow-jak-skutecznie-wspierac-dziecko-w-nauce-jezyka-obcego/