Przegląd mniej lub bardziej znanych instrumentów muzycznych

Fletnia pana

Fletnia pana to instrument muzyczny popularny w Ameryce Południowej (np. w Peru), który zbudowany jest z rurek – piszczałek o stopniowo rosnącej długości.

Trąbka

Trąbka (ang. trumpet) to instrument dęty blaszany używany już bardzo dawna. Początkiem trąbki były rogi używane w starożytności. Trąbka jest zbudowana z rury, która jest zawinięta na kształt prostokąta i zakończona czarą głosową. Posiada ona trzy wentyle które pozwalają wydobywać pełną skalę dźwięków. Trąbka może grać najwyższe dźwięki z całej rodziny instrumentów dętych blaszanych. Instrument ten jest powszechnie używany w najróżniejszych orkiestrach dętych oraz w jazzie.

Klarnet

Klarnet (ang. clarinet) to instrument dęty drewniany używany już od bardzo dawna. Klarnet ma swoje korzenie w arabskich instrumentach ludowych np. arabskim flecie. Posiadał wtedy krótki cylindryczny korpus i stroik uderzający wykonywany z trzciny oraz ustnik, baryłkę, korpus górny, dolny i czarę głosową. Skala wysokości dźwięków dzisiejszych klarnetów wynosi od e (es) do g3. Istnieją różne odmiany klarnetu np: klarnet piccolo, klarnet altowy, klarnet basowy i kontrabasowy.

Dzwony rurowe

Dzwony rurowe (ang. tubular bells) – instrument w kształcie rur – dźwięk wydobywany jest poprzez uderzanie młoteczkiem. Dzwony rurowe są instrumentem perkusyjnym. Płyta o tytule Tubular Bells (Dzwony rurowe) została wydana przez znanego multiinstrumentalistę Mike’a Oldfielda w 1973 roku jako album debiutancki. Również Pink Floyd użył dzwonów rurowych The Dark Side of the Moon w utworze Brain Damage.

Waltornia

Waltornia (zwana inaczej rogiem) należy do grupy instrumentów muzycznych dętych blaszanych (podobnie jak trąbka czy puzon). Waltornia to instrument wykonany z mosiądzu. Tworzy go zwinięta w spiralę rurka zakończona z jednej strony ustnikiem a z drugiej czarą głosową. Pochodzi z Francji jako potomek rogu myśliwskiego.

Bandżo

Bandżo (ang. banjo) – instrument muzyczny strunowy. Występuje jako 4-strunowy, 5-strunowy, 6-strunowy. Instrument utworzony przez Afrykanów w kolonialnej Ameryce. Początek bierze z kilku afrykańskich instrumentów o podobnej konstrukcji.

Katarynka

Katarynka to mechaniczny instrument muzyczny, w którym dźwięk wydobywany jest przy pomocy wprawianej w ruch korby. Kataryniarz, który nie musiał mieć umiejętności muzycznych kręcił tylko korbą – odtwarzana melodia jest w katarynce zakodowana (na specjalnym wymienianym wałku). Instrument ten, rzadko dziś spotykany, w dawnych czasach pojawiał się na jarmarkach, odpustach, grali na nim uliczni muzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *