Przegląd niektórych gatunków muzycznych

Muzyka pop

Muzyka pop (ang. Pop music) (termin pochodzi od skrótu „popularne”) to gatunek muzyki popularnej. Pop to gatunek w muzyce, który często zapożycza elementy z innych stylów. Utwory pop są z reguły krótkie lub średniej długości – melodyjne i chwytliwe. Najczęściej występującymi instrumentami w muzyce pop są gitary elektryczne, perkusja. Głównym celem tej muzyki jest to, żeby była przyjemna w słuchaniu, często zamiast artystycznej głębi. Styl ten jest powszechnie uważany za taki, który jest tworzony w celach komercyjnych i przeznaczony dla masowego odbiorcy.

Muzyka hip-hop

Muzyka hip-hop to gatunek muzyczny, który powstał w afroamerykańskich społeczności Stanów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Utwory hip-hop to stylizowane, wypowiadane rytmicznie teksty, któremu zwykle towarzyszy rapowanie. Wśród wykorzystywanych w muzyce hip-hop instrumentów wymienić można gramofon, syntezator, automat perkusyjny, sampler, perkusję, gitarę, gitarę basowa, fortepian.

Reggae

Reggae gatunek muzyczny, który powstał na Jamajce pod koniec lat 60-tych XX wieku. Reggae swoje bezpośrednie korzenie zawdzięcza muzyce ska i rocksteady na Jamajce. Istotnym czynnikiem rozwoju reggae był wpływ ruchu Rastafari. W Polsce przedstawicielem muzyki reggae jest Maleo Reggae Rockers.

Disco‎

Disco‎ to gatunek muzyczny przeznaczony głównie do tańca nazywany powszechnie muzyką dyskotekową. Popularność muzyka dyskotekowa zyskała w latach siedemdziesiątych. Wśród wykonawców muzyki dyskotekowej są takie jak ABBA, Bee Gees, Boney M., Blondie, Donna Summer, Afric Simone, Electric Light Orchestra. Podgatunkiem muzyki disco jest Italo disco z takimi wykonawcami jak na przykład Savage, Sabrina, Gazebo.

Folk

Folk to gatunek muzyczny wywodzący się z kultury ludowej – muzyka danej społeczności. W muzyce folkowej używane instrumenty to gitara, bandżo, flet prosty, perkusja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *